Türkiye Cumhuriyeti

İslamabad Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Sadık Babür Girgin Görevine Başladı , 12.11.2013

 

Türkiye’nin Pakistan Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, 8 Ekim’de Cumhurbaşkanı Mamnoon Hussain’e itimatnamesini sunarak görevine başladı.

 

Büyükelçi Girgin, ülkenin ilk başkenti olan Karaçi’ye giderek Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah’ın mezarını ziyaret etti; mozolesine çelenk bıraktı. Ziyaretçi defterini imzalayan Büyükelçimiz, kardeş ülke Pakistan’ın kurucusu Büyük Önder Muhammed Ali Cinnah’ı Türk halkının sevgiyle andığını ve efsanevi liderin vizyonunun ve başarılarının ilham verici olduğunu ifade etti.

 

Karaçi’de bir dizi temaslarda bulunan Büyükelçimiz, Eyalet Başbakanı Syed Qaim Ali Shah, Eyalet Valisi Dr. Ishratul Ebad, Karaçi Ticaret Odası Başkanı Abdullah Zaki ve Federal Ticaret Odaları Birliği Başkan Vekili ile görüştü. Büyükelçimize temaslarında Karaçi Başkonsolosumuz Murat Onart eşlik etti.

 

Pakistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin ele alındığı görüşmelerde gündem, müzakereleri devam eden Tercihli Ticaret Anlaşması oldu.

 

Büyükelçi Girgin, iki ülke arasındaki ticaret potansiyelinin değerlendirilmesi çağrısında bulunurken, Pakistan tarafı Türk şirketlerini Sindh bölgesine yatırım yapmaya davet etti.

 

Konuya ilişkin olarak yerel basında çıkan haberlere aşağıdaki internet adreslerinden erişilebilmektedir: