Türkiye Cumhuriyeti

İslamabad Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Oral Polio Aşısı (opa) Uygulaması , 01.07.2011

Sayın Vatandaşlarımız,

Sağlık Bakanlığımızdan alınan bir yazıda 1988 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi’nin ve Türkiye’nin son çocuk felci vakasının görülmesinden sonra 2002 yılında DSÖ Avrupa Bölgesi’nin “Çocuk Felcinden (Polio) Arındırılmış Bölge Sertifikası” aldığı; bu tarihten bu yana ilk defa DSÖ Avrupa Bölgesi’ne Afganistan sınırlarından başta Tacikistan olmak üzere importasyon ve importasyona bağlı “Çocuk Felci” salgını olduğu kaydedilmektedir.


Yazıda, halihazırda yerli çocuk felci vakaları nedeniyle endemik olan Afganistan, Hindistan, Pakistan ve Nijerya’dan yapılan uluslararası seyahatler nedeniyle hastalığın ülkemize de taşınma riski bulunduğu bildirilmekte ve DSÖ’nün polio virüsü saptanması halinde uluslararası seyahat ve ticaretin sınırlandırılmasını tavsiye etmemekle birlikte, polio ile enfekte bölgelere giriş çıkış yapan kişilerin salgın sonlanıncaya kadar aşılanmasını önerdiği belirtilmektedir.


Bu çerçevede, yerli çocuk felci vakaları nedeniyle endemik olan Afganistan, Hindistan, Pakistan ve Nijerya ile geçtiğimiz yıl 458 çocuk felci vakası görülen Tacikistan’a ülkemizden seyahat edecek olan gerek ülkemiz gerek yabancı ülke vatandaşı tüm yolculara, son bir ay içinde Oral Polio Aşısı (OPA) ile aşılandıklarını belgeleyememeleri halinde bir doz OPA uygulanması kararlaştırılmıştır. Aşılanmayı kabul etmeyen kişilerden yazılı beyan alınacaktır. Vatandaşlarımıza saygılyla duyurulur.

İslamabad Büyükelçiliği