Türkiye Cumhuriyeti

İslamabad Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Büyükelçiliğimiz internet sayfasını ziyaret etmekte olan Değerli Vatandaşlarım ve Kıymetli Pakistanlı Misafirler,

 

Pakistan’ın kuruluşunun hemen ardından 1948 yılı başında Karaçi’de faaliyete geçen ve başkentin 1960’lı yıllara tedricen İslamabad’a taşınmasıyla birlikte varlığını yeni kurulan bu şehirde devam ettiren Büyükelçiliğimiz, Türk ve Pakistan halkları arasında kökleri yüzyıllara dayanan ve Pakistan’ın kurulmasıyla birlikte hızla güçlenen dostluk ve kardeşlik ilişkilerini daha ileriye götürmek üzere çalışmalarını yürütmektedir.

 

Ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi geliştirerek, mükemmel olan siyasi ilişkilerimizin seviyesine getirmek öncelikli hedeflerimizdir. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde Lahor Başkonsolosluğumuz ile Lahor ve Karaçi’de Yunus Emre Kültür Merkezlerinin açılması için gerekli anlaşmalar yapılmış olup, idari hazırlıklar devam etmektedir.

 

Ekonomik ilişkilerin gelişmesi için ulaşım bağlantılarının ve iki ülke iş çevrelerinin birbirleriyle temasının arttırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Türk Hava Yolları Pakistan’a olan seferlerini yediden ondörde çıkartmış ve İslamabad ile Karaçi’nin yanı sıra Lahor’a da uçuşlar başlatmıştır. Önümüzdeki dönemde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı İstanbul-Tahran-İslamabad Konteynır Treni projesi çerçevesinde Türkiye ile Pakistan arasında tarifeli kargo treni seferlerine başlanması planlanmaktadır.

 

Kültür alanında, İslamabad’daki Ulusal Modern Diller Üniversitesi’nde bulunan Türk Dili Bölümü ve Lahor’daki Pencab Üniversitesi’nde bulunan Türk Dili Kürsüsü faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye ve Pakistan’da iki ülke kültürünün birbirlerine tanıtılacağı 2013-2014 Kültür Yılları faaliyetlerine başlanmıştır. Ayrıca, 2013-2016 dönemini kapsayan Kültürel Değişim Protokolü 17 Eylül 2013 tarihinde imzalanmıştır.

 

Büyükelçiliğimizin faaliyetlerini ziyaret etmekte olduğunuz internet sayfamızın yanı sıra, facebook (https://www.facebook.com/pages/Embassy-of-the-Republic-of-Turkey-in-Islamabad/339030019450888) ve twitter (https://twitter.com/#!/TrEmbIslamabad) hesaplarımızdan da izlemeniz mümkündür.

 

Hepinize en iyi dileklerimi sunuyorum.